BLOG
instagram instagram linkedin www.diverseffect.com
Diverseffect
Haber

We Are Social’dan Dikkat Çekici Koronavirüs Raporu!Raporu genel olarak incelediğimizde 7.77 milyarlık bir datanın ele alınması durumunu görüyoruz. Rapora göre mevcut olarak 5.16 milyar unique mobil cihaz, 4.57 milyar internet ve 3.81 milyar aktif sosyal medya kullanıcısı bulunmakta.

 

Sosyal Medya Kullanıcı Metrikleri Sayısı Artmaya Devam Ediyor

 
Genel olarak geçen senenin istatistikleri ile bu seneyi karşılaştırdığımız zaman, tüm sosyal medya metriklerinde artışlar olduğunu gözlemliyoruz.

 Bizim en çok dikkatimizi çeken ise; mobile olan ilginin her geçen gün arttığı gerçeği. Geçen seneye kıyasla %2.5 artış ile toplam mobil kullanıcılarının sayısı 128 Milyonluk sayıya ulaştı. Verilere tekrar baktığımız zaman; 304 milyonluk sosyal medya kullanıcısı rakamında ise evde kaldığımız şu dönemde tam olarak olması gerektiği gibi bir artış söz konusu olduğunu görüyoruz.


Yaşanan salgın süreci ile birlikte ekranlara ayırdığımız sürelerin de artış gösterdiğini gözlemliyoruz. Televizyondan akıllı saate, oyun konsollarına kadar tüm metriklerde ciddi bir yükseliş söz konusu. Aslında televizyon tarafındaki artış çok şaşırtıcı olmamakla beraber; Netflix verileri ile desteklenebilir. Netflix trafiğinin koronavirüs döneminde tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını çeşitli kaynaklardan takip edebilmek mümkün. Bu dönem eğer uzarsa bu verilerin daha da yukarı ivme kazanacağı aşikar.


İnternet Hızı Birçok Ülkede Düşüş Gösterdi

Dijitale olan talebin artması ile beraber hemen hemen tüm ülkelerde internet hızının düşüş ivmesine girdiğini görüyoruz.

Herkesin evlerinde olduğu bu zamanda tüm süreçler dijital kanallar aracılığı ile yürütülüyor. Online eğitimler, iş süreçleri, sosyal yaşam değerlendirme zamanları ve birçok aktivitenin online platformlara taşınması ile beraber internet altyapıları da tüm dünya genelinde ciddi anlamda bir yavaşlama göstermiş durumda. Bu durumdan bizim ülkemiz de etkilenmiş görünüyor.Youtube’a Olan İlgi Arttı

Bu dönemde hangi web siteleri trafiklerini artırdığı sorusu ise yine çok merak edilen topiclerin başında geliyordu. We Are Social Nisan 2020 raporu ile birlikte bu konuya açıklık getirir nitelikte bir derleme yapmış. Yapılan araştırmaya göre; Youtube, Facebook Instagram ve Twitter gibi siteleri de geride bırakmış durumda.
Covid-19 Döneminde Google Arama Trendlerinde ‘ZOOM’ Uygulaması Öne Çıktı

 

Coronavirüs ile alakalı aramaların ciddi bir sıçrama yapacağı zaten tahmin edilebiliyordu ama bu listede en dikkat çekici noktalardan birisinin de ZOOM uygulaması olduğunu düşünüyoruz. Amerika’da geçtiğimiz günlerde güvenlik açıkları gereği tartışma konusu olan ZOOM bu dönemde en fazla aranan trendlerden birisi haline geldi.


Covid-19 Döneminde Hangi İçerikler Ön Plana Çıkıyor?

Koronavirüs döneminde birçok marka iletişimlerine hız kesmeden devam etmekte. Çünkü bu döneminde kendi içinde oluşturmuş olduğu iç dinamikler, tüketici alışkanlıklarını ve ihtiyaçlarına olan çözümleri de farklılaştırmış bulunuyor. Peki kullanıcılar bu süreçte en çok hangi içeriklere ilgi gösteriyor? 
Tabloyu detaylı incelediğimizde tabi ki klasik olarak film ve dizilere ilgi ilk sırada yer alıyor.

Dönemin getirdiği can sıkıntısından olsa gerek; eğlenceli içeriklerin de ikinci sırada yer aldığını gözlemliyoruz. Dikkatimizi çeken farklı bir konu ise herkesin evde kaldığı bu dönemde ‘nasıl yapılır’ videolarının popüler hale geldiği. Tabi bunlar dışında canlı yayınlanan konser ve etkinlikler de bu dönemde öne çıkan ilgi alanlarından. Tüm markalar da bu doğrultuda iletişim çalışmalarını şekilendirmeye başladı bile.


Facebook En Çok Talep Gören Sosyal Mecra

Sosyal mecralara baktığımız zaman pandemi döneminde Facebook’un öne çıktığını görüyoruz. Beklenenin aksine son dönemin popüler uygulamaları TikTok ve Instagram biraz daha geri planda kalmış durumda. 

 


E-Ticaret’e Olan İlgi Artıyor

E- ticaret son yıllarda zaten öne çıkıyordu ama özellikle evde kaldığımız bu dönemde; markalar açısından bu alışveriş trendi kullanabilecekleri birçok fırsatı da bireylere sunduğunu söyleyebiliriz. E-ticarete ilgisi olmayan kişiler bile bu dönemde ister istemez ihtiyaçlarını internet üzerinden temin etmeye başladı ve tüm bu süreci daha yakından deneyimleme şansı buldu. İstatistikler arasında dikkat çeken önemli datalardan birisi de mobil üzerinden uygulamalar aracılığı ile alışverişin hiçte azımsanamayacak derecede talep gördüğü gerçeği oluyor. Markalar açısından mobil uyumlu web siteleri ve içeriklerin yayılımının daha da önem kazandığını söyleyebiliriz.

 Ödeme Alışkanlıkları Değişiyor

Tabi alışverişlerimizde ödeme konusundaki davranış modellerinin de değişime gittiği gerçeği yine dikkat çekici konulardan bir tanesi. Virüs dönemi sonunda bile bu alışkanlıkların kolay kolay eskiye dönmeyeceği ve bundan sonrası için yeni tüketici alışkanlıkları olarak kalacağını söyleyebiliriz. Dijital ödeme sistemleri geleneksel ödeme yöntemlerine büyük bir darbe vurmuş durumda.