BLOG
instagram instagram linkedin www.diverseffect.com
Diverseffect
Genel

Pandemi Sürecinde Sosyal Medya İletişiminin Önemi

11 Mart’ta Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edilen koronavirüs salgını mücadelesinde alınan tedbirler sonucu vaktimizi evimizde geçiriyoruz. Bu sebeple sosyal medya kullanımı bu süreçte doğal olarak artış göstermekte. Bu olağanüstü dönemde bilim insanları  sosyal medyada doğru iletişim kurmanın en önemli unsurlardan biri olduğunu her fırsatta vurguluyor. Özellikle milyarlarca kullanıcının aktif olarak kullandığı sosyal medyada, paylaşılan içerik oldukça fazla ve bu içeriklerin akışı da bir hayli hızlı. Bugün itibariyle de Koronavirüs hakkında paylaşılan içeriklerin sayısı yaklaşık 320 milyona ulaşmış durumda.

Doğruluğu Kanıtlanmamış Bilgiler Karmaşıklığa Sebep Oluyor!

Sosyal medyanın, bireyleri ve toplumları etkilemede oldukça güçlü bir araç olduğunu herkes biliyor. Ayrıca aktif kullanıcı sayısının fazlalığı, bilgi alınabilecek kaynak sayısını da artırıyor ve kriz anlarında (şu anda içinde olduğumuz pandemi süreci gibi) karmaşıkların oluşması kaçınılmaz oluyor. Özellikle komplo teorisi oluşturmayı seven toplum yapılarında olumsuz içerikler olumlu içeriklere göre daha çabuk yayılıyor. Bu süreçte de doğruluğu kanıtlanmamış bilgilerin ve haberlerin paylaşımı insanlar arasında paniğe neden olmakta ve sürecin sağlıklı bir şekilde yönetilememesine sebep olabilmekte.

Oluşan bilgi kirliliği bu zor durumlara uyum sağlamaya çalışan insanların umutsuzluk ve korku duygularına kapılmalarına neden olabiliyor. Mesela herhangi bir sosyal medya platformunda bir anda salgının geleceği ile ilgili üst üste birçok kez teorilerin paylaşıldığı içerikleri gördüğünüzü düşünün, ya da sürekli "........ işlemini yapmak virüsü önlemeye iyi geliyormuş. .........'daki doktor amcam anlattı." gibi paylaşımlarla karşılaştığınızı... Bilim insanları bu kadar araştırma yapmasına rağmen hala kesin sonuçlar elde edememişken oluşacak bilgi kirliliği en az virüs kadar hızlı yayılma ve onun gibi olumsuz sonuçlar doğurma potansiyeline sahip. Sonuç olarak dikkat edilmesi gereken konular, doğru ve faydalı bilgi paylaşan kaynakları takip etmekten emin olmak ve doğruluğu teyit edilmemiş içeriklerden uzak durmak. Bu bağlamda da maalesef yanlış ve kaygı yaratıcı haberlerden prim sağlmaya çalışan hesapların da olduğunu asla unutmamak lazım.

Markaların Sosyal Medya Stratejilerini Güncellemesi Çok Önemli 

Tüm dünyanın ve Türkiye'nin sınavdan geçtiği bu zamanlarda, markaların da sosyal medya stratejilerini bu döneme göre hızlıca revize etmesi gerekiyor. Markaların, sosyal medya müşteri ilişkilerini mali ve hizmet ile öne çıkma amacıyla değil, daha çok yardım etmek ve yol göstermeye yönelik olması gerekiyor. Şeffaf ve samimi bir iletişim yolu tercih etmeli ve mutlaka hitap ettikleri topluma fayda sağlayacak (evde yapılacak faaliyetler, sosyal sorumluluk projeleri gibi) içeriklere ve toplum sağlığına faydalı reklam kampanyalarına yönelmesi gerekiyor.

Paylaşımlarda Etik Değerleri Unutmamak Gerekiyor

Bu zamanlarda panik ve endişe duygusundan kaçmamız için haberler üzerinden mizah yapılarak üretilen içerikler ile eğlenceli videolar da dolaşıyor ancak burada da etik değerler gündeme geliyor. Bu değerlere uygun üretilen eğlenceli videolar bu dönemde kişilerin içinde bulunduğu ölüm korkusu ve panik duygularını hafifletmede fayda sağlayabilir. Burada dikkat edilmesi gereken, kişilerin izninin olması ve toplumsal konumuna zarar veirlmemesidir.

Unutmayın, bu zor günler yakında sona erecek!

İçinde bulunduğumuz bu pandemi sürecinin çok zorlu ve kritik bir süreç olduğunun farkında olan bir toplumdayız. Ancak  sağduyulu ve en önemlisi birlik içinde hareket ettiğimizde bugünlerin de sona ereceğini bilmeli ve umutsuzluğa düştüğümüzde kendimize bunu hatırlatmayı unutmamalıyız.