BLOG
instagram instagram linkedin www.diverseffect.com
Diverseffect
Genel

Markalar Neden Djital Ajanslara İhtiyaç Duyar?

Günümüzün dijitalleşen dünyasında insanlar artık ihtiyaçlarını karşılayacak ürünleri mağazaları gezerek satın almak yerinde internetten temin etmeyi tercih ediyor.  Tüketici davranışlarının bu gibi değişkenliklere uğramasıyla pazarlama teknikleri de dijital teknolojilerden etkilenip yeniden şekilleniyor. Hızın ve rekabetin çok önemli olduğu bu dünyada markalar, yıllar geçtikçe dijital pazarlamada konumlarını güçlendirecek hamlelerini yapmaya devam ediyor. Bunlardan en önemlisi ise markaların dijital pazarlama ajansları ile çalışmaya başlaması. Şirketini, çeşitli platformda dikkat çekici unsurlarla öne çıkarmaya çalışıp müşterilerin ürüne ulaşmasıyla ilgilenen satış veya pazarlama yöneticileri, özellikle son yıllarda bunları tek başlarına yapmak yerine dijital pazarlama ajansları ile anlaşmaya başladı.Peki Dijital Ajans Nedir, Nasıl Çalışır?

Pazarlama dünyasının dijital alanında faaliyet gösteren ajanslar olarak tanımlanabilen dijital ajanslar, bünyelerindeki tasarım ve yazılım departmanları ile şirketlerinizin çeşitli platformlarda tanıtılmasını sağlar. Entegre kampanya yönetimi,  UX strateji ve tasarım, sosyal medya yönetimi ve reklam stratejileri, web tasarımları, strateji geliştirme, mobil uygulama geliştirme,  içerik pazarlaması ve teknoloji çözümleri alanlarında hizmet verip tek bir çatı altında birçok unsur kullanarak kreatif yaklaşımla şirketinize esneklik sağlarlar. Dijital teknolojileri kullanıp diğer pazarlama şekillerine göre işinizi daha hızlı büyütme potansiyeline sahip olan dijital ajanslar, öncelikle birlikte çalışacağı firmanın yapısını ve seslendiği hedef kitleyi araştırır. Sonrasında hedeflenen kitlenin hangi zaman dilimlerini, hangi mecralarda geçirdiğini tespit eder. Bunların sonucunda ise firmalara özel olarak bir strateji oluşturur.

Ajanslar, Yüksek Maliyetleri Düşürmenize Yardımcı Olur.

Bir dijital pazarlama ajansı kiralamaya çalışırken, birçok işletme genellikle şirket içi operasyonun maliyetini ajansın fiyatıyla karşılaştırır. Bir ajansın zamanla çok daha az maliyetli olacağını görebilirsiniz. Ayrıca zamanlı çalışanlara sahip olmanın sürekli maliyetlerini de azaltırsınız. Kampanyaları yürütmek için ihtiyaç duyacağınız araçlardan bazıları, büyük bir kerelik ödeme veya aboneliklerle de gelebilir. Dijital ajansların çoğu zaten gerekli dijital araçlara sahiptir, bu yüzden de herhangi bir masrasfa girmenize gerek kalmaz.

Farklı Uzmanlıklara Kolayca Erişebilme İmkanı Sunar.

Dijital pazarlama ajanslarınızın şirketinize en belirgin faydası, ekiplerinizin uzman olmadığı alanlarda veya iç kaynaklarınıza destek sağlaması gereken durumlarda erişebileceğiniz farklı uzmanlıklardır. Genelde şirket içi dijital pazarlama uzmanları sadece belli bir alanda yetkinliğe sahiptir. Diğer konularda ise sadece biraz bilgi sahibidirler. Ancak, bir markanın dijital dünyadan tam verim alabilmesi için dijital pazarlamanın tüm enstrümanlarını efektif şekilde kullanması gerekir. Dijital ajanslar gerçek uzmanlara sahip olma, eğitme ve yetiştirme avantajına sahiptir ve bu nedenle de onlarla çalışmaya başladığınızda farklı alanlarda uzmanlara sahip olma imkanı elde edersiniz. Ayrıca ajanslar, sürekli değişen bu pazarlama dünyasında yeni trendleri keşfedip, demode olmuş pazarlama stratejilerinizi değiştirmenize katkıda bulunur.

Rahatça İşinizi Yürütmeye Odaklanabilirsiniz.

Çoğunlukla dijital kampanyaları yürütürken  yeni yetkinlikler elde etmeniz gerekebilir. Ayrıca, şirket içi bir ekiple çalışacağınız için iş yoğunluğunu bu alana kaydırmak zorunda kalıp, zaman ve kaynaklardan kayıp yaşayabilirsiniz. Bir dijital ajans ise üzerinizde oluşabilecek bu yükleri ortadan kaldırıp zamandan kazanmanızı sağlar. Bu sayede de farklı yetenekler kazanmanıza gerek kalmadan işinize daha çok odaklanabilirsiniz.


Yeni Fikirler Alıp Fark Yaratın.

İyi bir ajans, hangi stratejilerin iyi sonuç vereceği konusunda, size daha önce başarılı olmuş ve markanıza uyum sağlayabilecek fikirler verir. Hatta ekibinizin halihazırda planlamış olduğu bazı şeylere yeni bir bakış açısı sağlayabilir ve  tüketicilerin bakış açısına göre yeni pazarlama stratejileri üretebilir. Örneğin, sosyal medya pazarlaması söz konusu olduğunda bir dijital pazarlama ajansı, hedef kitlenizin nelere dikkat ettiğini bilmenize yardımcı olur. Hangi içeriğin daha cazip olduğunu size belirtip, dijital dünyada varlığınızı nasıl arttıracağınızı tespit edebilir. Öte yandan yayınlanan içeriklerin müşteriler tarafından geri dönüşüm oranlarını raporlar. Bu raporda da amaç firma satışlarının, marka bilinirliğinin ve ziyaretçi sayısının artması detaylarıyla yer alır ve bu sayede süreçlerinize hakim olabilirsiniz.

Dikkatinizi Sektörünüze Yoğunlaştırabilirsiniz.

Sayısal sonuçlar elde etmek için dijital pazarlamadaki en son gelişmeleri takip eden dijital ajanslar ayrıca ajansınız müşterilerinizin davranışlarını, tercihlerini ve ilgi alanlarını öğrenmek  için hedef kitlenizi tanımlayıp onları detaylarıyla araştırır. Bu  da mümkün olan maksimum sonuçları vermesine ve sizin kendi sektörünüze odaklanmanıza yardımcı olur.

İşlerinizin Çapına Göre Hizmet Alabilirsiniz.

Dijital bir pazarlama ajansı işlerinizin büyüklüğü değiştikçe, size ölçeklenebilir hizmetler sunar. İşletmenizin ihtiyacı büyüdüğünde veya farklı bir alanda düğmeye basmak istediğinizde, ekibinizin boyutunu artırıp maliyetlerinizi yükseltmeniz gerekecektir. Bu da yine riskli bir sürece girip zaman ve kaynaklardan kayıplar yaşamanıza neden olabilir. Bir pazarlama ajansı ile çalıştığınızda onlar size mevcut ekibinizde herhangi bir değişikliğe gerek duymadan,  işletmenizin büyüklüğüne ve ihtiyaçlarına göre en uygun plan ve paketler sunar. Bu bağlamda da her ölçükte çalışmaya hazır, esnek bir ajansa sahip olmak oldukça önemlidir.


 Tasarım ve Yazılım Araçlarını Satın Almadan İşlerinizde Kullanın.


Dijital pazarlama stratejilerinin uygulanabilmesi için çeşitli araçlar gerekir. Bunları satın almaya kalkıştığınızda, karşınıza pazarlama sonucunda elde edeceğiniz kazancın bile üstünde harcama çıkabilir. Hatta bu araçların güncellenmesi ve yükseltilmesi ile maliyetler iyice artar ve stratejinizi uygulamaktan vazgeçebilirsiniz. Burada da yine dijital ajanslarınız hazır bulundurduğu imkanlarıyla devreye girecektir. Bu sayede pazarlama kampanyalarınız için gereken harcamalardan kurtulabilirsiniz.