BLOG
instagram instagram linkedin www.diverseffect.com
Diverseffect
Genel

Karantina Döneminde Etkili Dijital İletişim

Bir ajans çalışanı olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki corona virüsün bize öğrettiği ön önemli şeylerden birisi de dijitalin hayatımızda bundan sonrası için daha da önemli bir yer kaplayacağı gerçeği. Hani bir söylem vardır ya ‘eskiden buralar hep dutluktu’ diye; işte bu süreçte tam da bu durumda olan markalar oldu. Nasıl dediğinizi duyar gibiyim - şöyle ki eskiden dijital dünyaya sıcak bakmayan markalar bile, bu süreç içerisinde bazı gerçeklerin farkına vardı ve potansiyel hedef kitleye hatta hedef bireye ulaşmada dijital mecraların gücünün farkına çok iyi vardı.

Kimsenin inkar edemeyeceği bu durum, tüm dünyada her geçen gün daha da önemli bir şekilde idrak ediliyor. Ne zaman sona ereceği belli olmayan bu süreçte şirketlere tavsiyemiz; kafalarını kuma gömmek yerine, iletişime doğru tonda devam etmeleri yönünde bir yaklaşım göstermeleri olacak. Doğru iletişim yöntemi ile krizi fırsata çevirmek mümkün. Özellikle son 1 aylık periyota baktığımızda, corona virüsü sebebiyle tüketicilerin dijital tüketiminin arttığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Peki bu süreçte hangi faaliyetler ile ön plana çıkabilirsiniz şöyle bir özet geçelim;


Etkili SEM Pazarlama ile Doğru Hedef Kitlenize Ulaşın

Dijitalin hayatımızda iyice yer edinmeye başlaması ile beraber SEM pazarlama da öne çıkmaya başladı. SEM ister internet üzerinden ya da fiziki ortamda ürün ve hizmetlerini müşterilerine ulaştıran kurumların, internet üzerinde kendi ürün ve hizmetleri ile ilgili arama yapan kişilere, arama yaptıkları anahtar kelimeler ile ilgi çekici başlıklar ve açıklamalarla pazarlama yapmalarını sağlıyor. Tabi bu pazarlamanın doğru yapılmasına da ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Doğru ve etkili SEM pazarlama ile özellikle içinde bulunduğumuz bu pandemi dönemi de dahil hedef kitlenize ulaşabilir, ürün ya da hizmetlerinizin tanıtımını yaparak markanızı büyütebilirsiniz.

Sosyal Medya Kampanyalarına Dikkat Edin

Bu süreçte yürütülen sosyal sorumluluk aktivitelerinin parçası olmak sizi ön plana çıkararak olumlu marka imajının oluşmasını sağlayacaktır. Örneğin; insanları evde kalmaya teşvik eden, bir sosyal medya kampanyası oluşturabilirsiniz. #EvdenÇalışıyorum #EvdeKalGüvendeKal, #ElleriniYıka vb. temalı sosyal medya pazarlama kampanyalarının hayata geçmesine öncülük edebilirsiniz.

Şeffaf ve Samimi Bir İletişim Yürütün

Markanızın veya şirketinizin bu dönemde nasıl bir tutum sergilediğini gösteridğine dair yürütülecek iletişim fazlarını, uygun platformlar aracılığı ile paylaşarak hedef kitlenizi bilgilendirebilirsiniz. Şirketiniz virüsten korumak için hangi adımları atıyor, çalışanlar / fabrika işçileri için ne gibi önlemler alındı, ürün tedariğiyle ilgili sorunlar nasıl aşılıyor vb. konularda sosyal medya kanalları üzerinden gelen soruları özenle yanıtlayarak, kurumunuza dair güven sağlayabilirsiniz.

 

Değişen Tüketici Alışkanlıklarını Analiz Edip, Hızlı Aksiyon Alın

Stratejinizi değişen tüketici davranışlarına göre revize edebilirsiniz. Bu virüs olayları bize gösterdi ki dijitale olan ihtiyaç giderek arttı ve online alışveriş alışkanlığı tüm kesimde yaygınlaşarak popüler hale geldi. Siz de geleneksek pazarlama yöntemlerini bir kenara bırakarak dijitale entegre olabilir ve markanızın satış / etkileşim rakamlarını yükseltebilirsiniz. 

 

 

Web Sitenizi Gözden Geçirin

Web sitemizin bizim vitrinlerimizden birisi olduğu aşikar; web sitenizdeki içerikleri gözden geçirmek, yeni fikirleri / projeleri değerlendirmek için "şimdi" en doğru zaman olduğunu söyleyebiliriz. Bir iş listesi oluşturun ve adım adım ekibimiz ile bunu hayata geçirin.

Tabi bir de bu yazıyı paylaşın, çünkü hayat paylaştıkça öğretir.

Yazan: İbrahim Alan