BLOG
instagram instagram linkedin www.diverseffect.com
Diverseffect
Sosyal Medya

Instagram Yeni Özelliğini Tanıttı! IGTV İle Video Süresi 1 Saate Çıkabilecek

Yaptığı inovasyonlarla dikkat çeken Instagram’ın en son yeniliği IGTV oldu. Dünyada oldukça ilgiyle karşılanan IGTV’de markamız Kelebek Mobilya, Türkiye’nin ilk IGTV içeriğini paylaşan marka oldu. IGTV’nin geleceğini ve markalara özel yaratacağı avantajları sizler için değerlendirdik. 

Günümüzün en çok kullanılan mecralarından biri haline gelen Instagram yeni bir oluşuma imza attı. Önceden fotoğraf paylaşımlarının dışında post halinde 1 dakikalık, story halinde ise en fazla 15 saniyelik videolar paylaşım yapılırken artık IGTV uygulamasıyla bu süre 1 saate kadar uzayacak.

1 milyar kullanıcısı olan Instagram özellikle içerik üreticilerinin çok işine yarayacak olan bu uygulama ile kitleleri yeni bir alana yöneltmiş olacak. İçerik üreticileri vlog tarzı videolarını buradan paylaşabilecek.

Youtube’dan farklı olarak videolar dik bir şekilde çekilecek. Yani burada İnstagram'ı Youtube'dan ayıran özellik mobil odaklı bir sistem olması olacak.  Youtube’da hazırlanan videoların hepsi yatay olurdu ve mesela telefonunuzdan Youtube üzerinden bir video izleyecekseniz o videoyu tam ekran izlemek için mecburen telefonunuzu yatay konuma getirmeniz gerekirdi. IGTV ile videolar dikey olduğu için telefonunuzu yatay konuma getirmenize gerek kalmıyor.

Uygulama henüz çok yeni olduğu için yaygınlaştıkça yeni özelliklerin de gelmesi bekleniyor. Örneğin; kullanıcılar videolarını bilgisayar üzerinden de yükleyebilecek. Ancak şu an için uygulama Android’lerde Google Play Store’dan, iOS’larda ise  App Store mağazalarından indirebilebiliyor.

Video paylaşmak isteyen kullanıcılar ise kendilerine kanal oluşturuyorlar ve ardından videolarını yükleyebiliyorlar.  Instagram hesabınız direkt olarak entegre oluyor. Yani her Instagram hesabı, aynı zamanda bir IGTV kanalı da olmuş oldu.

Instagram, izlenmenin dışında etkileşimin büyük bir kısmını sağlayacak olan yorum yazma özelliğini elbette ki unutmadı. Videonun altına içerik sağlayıcısı izin verirse yorum yazıp yorum beğenebiliyoruz. Sistem tıpkı instagram postlarındaki yorumlar kısmı gibi işliyor.

IGTV, Youtube’a rakip olabilir mi? Youtube’u geçebilir mi? gibi akla ilk gelen soruların  cevabını ilerleyen günlerde hep birlikte göreceğiz. Fakat Youtube’nın kemikleşmiş kanallarının IGTV’ye de göz kırpacağı bir gerçek. Çünkü bu kanalların ilgilendiği tek şey ne kadar çok mecrada ne kadar çok kitleye hitap ettikleri. Bu nedenle de sadece Youtube ile sınırlı kalmayarak storyler, postlarla etkileşimi sürdürmeye devam ediyorlar. IGTV’de bu kanallar ve kanalı olmayan diğer kullanıcılar için yeni olmasından kaynaklı epey ilgi çekecek ve kullanılacak gibi duruyor..