BLOG
instagram instagram linkedin www.diverseffect.com
Diverseffect
Haber

COVID-19 E-Ticaret Sektörünü Nasıl Etkiliyor?

COVID-19 küresel salgınının birkaç aydır dünyamızı etkisi altına alması ve milyonlara ulaşan vaka sayıları sonucu sıkı tedbirler alındı ve yeni bir düzene geçme sürecine adım attık. Sağlığımızı korumak için evde kaldığımız bu dönemlerde internet kullanımın artmasıyla birlikte tüketici alışkanlarımızda da bazı değişiklikler meydana geldi.EOCD (Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü), bu salgının, 2008 mali krizinden bu yana küresel ekonomi adına en büyük tehditi oluşturduğunu açıkladı. Borsalarda olumsuz anlamda köklü değişiklikler olurken, ticari büyüme de durgunlaştı. Bu küresel kriz neredeyse tüm sektörleri olumsuz etkilerken, bu süreçte tedbir alıp eve kapanan tüketicilerin etkisiyle e-ticaret sektöründe %15’lik bir sıçrama gerçekleşti.

Fiziki mağazadan alışveriş yapmanın, temel ihtiyaç alışverişi bile olsa sağlık açışından risk oluşturduğunun farkında olan insanlar, daha önce internet ortamında alışveriş yapmamış bile olsa e-ticarete yönelmiş durumda. Bunun da etkisiyle online alışveriş yapanların oranında %8.8’lik bir artmış söz konusu. Genel tabloya bakıldığında ise Mayıs 2020 itibariyle e-ticaret hacmi %70, online satışlar da %400 olarak artış göstermekte. (Kaynak: Logistiek) Inveon’un Kurucusu ve CEO’su Yomi Kastro, katıldığı bir dijital konferansta salgınla birlikte 7 yılda değişmesini bekledikleri tüketici alışkanlıklarının, sosyal izolasyonda geçen 7 haftada değiştiğini belirtti. Perakende sektörü, sosyal izolasyon nedeniyle e-ticaretle tanışan müşterinin yüzde 46’sının salgın sonrasında kalıcı olacağını öngörüyor.

Bu Süreçteki E-Ticaret Satışlarının İstatikleri

E-Ticaret endüstrisinin, tedarik zinciri aracılığıyla fiziki işletmeleri merkezine alan bir çalışma sistemi var. Bu sistemle müşterinin bulamadıkları ya da ulaşamadıkları ürünlere ulaşmasını sağlayan endüstri, salgının dünyaya yayılması sonucunda ülkelerin fabrikalarını ve bazı tedarik zincirlerini  kapatma noktasına gelmesiyle birlikte zarara uğradı. İnsanların da bu zorlu sürecin devam etmesiyle birlikte diğer ürünlerden vazgeçip günlük ihtiyaçlarına yönelmesi, perakende endüstrisini olumsuz etkiliyor. Ayrıca uzmanlar, vatandaşların salgın sürecinde değişen müşteri alışkanlıklarının farkına varan bazı köklü marka ve firmaların alışılmışın dışına çıkarak, internet sitelerinde ev ve market ürünlerini satmaya başladıklarını kaydediyor. 

Tabi burada alınan ürünlerin birçoğu sağlık ürünlerini teşkil etmekte. Bunların bazılarında da ciddi bir artış göze çarpıyor:

  • Kolonya/Dezenfektanlar ürünlerinde %420 artış
  • El  dezenfekte ürünlerinde %178 artış
  • Şişe su satışlarında %78 artış
  • Vitaminlerde satışlarında %78 artış
  • Mendil satışlarında %43 artış
  • Sabun satışlarında %33 artış
  • Tuvalet kâğıdı ve kağıt havlu satışlarında %26 artış

Peki E-Ticaret Sektörü Unsurlarının Durumu Nasıl?

İnsanlar, kahve çekirdeklerinden spor aletlerine, kıyafetlerden ev aletlerine kadar tüm günlük ihtiyaçları için e-ticaret sektörüne güveniyor. Bu bağlamda da sektör tüm unsurlarıyla müşteri gereksinimlerini karşılamak için uğraş veriyor. Ancak burada alt yapı ve kargo şirketleri belli başlı sorunlarla uğraşsa da, bu zorlu sürece uyum sağlayarak çalışmaya devam ediyor. Özellikle e-ticaret alt yapı ve kargo şirketlerine hizmet veren SendCloud’a göre kargolar %26 artmış durumda. Siparişlerde ise geçen yılın aynı zamanıyla karşılaştırıldığında %52’lik bir artış gözüküyor.

Alt yapı ve kargo şirketleri personelini ve müşterilerini korumak için hijyen ve sosyal mesafe tedbirlerini güçlü bir şekilde uygulamaya çalışıyor. Bu nedenle de hizmetlerinde doğal olarak, eskisine göre bazı değişikliklere gitmek zorunda kalınıyor. Ayrıca  ABD, Çin, Rusya, İtalya, Fransa gibi ticarette önemli paylara sahip ülkelerin, turizmi ve zorunlu olmayan seyahati engellemesi, sınır kontrolünün katılaşması ve buralarda detaylı aramalar yapılması bazı şirketlerin çevrimdışı kalmasına, tedarik ve kargo şirketlerinin ise işlerinin yavaşlamasına, neden oluyor.

Öte yandan bazı hükümetlerin, önlemler kapsamında(örneğin giyim mazağaları, çiçekçiler vb.) dükkanları kapamaya karar almalarıyla bazı firmalar bir süreliğine faaliyetlerine ara verdi. Yani ihtiyaç duyulan bazı ürünlerin, ithalat yoluna bağlı olarak ulaşılamaz hale gelebileceğini tahmin etmek zor değil. Bu duruma örnek vermek gerekirse, geçtiğimiz günlerde Amazon sağlık ve ev temizlik ürünleri dışında satış yapan harici mağazaların satışlarını tamamen durdurdu ve bu temel ihtiyaçların kullanıcılara daha hızlı ulaşması için 100 bin kişiyi işe alacağını açıkladı. Şu sıralar, bir dönem merkez üssü haline gelen Avrupa’da bazı ülkeler vaka artış hızının eksilere düşmesiyle “normalleşme” sürecine adım adım dönmeye çalışsa da, virüs tamamen hayatımızdan çıkmadığı sürece bu kararların hızlıca değişebileceğini göz ardı etmemek gerek.

E-Ticaret Şirketleri İçin Önemli Çıkarımlar

E-ticaretle ürünlerini müşterilerine ulaştırmak için gayret gösteren şirketler, daha önce hiç karşılaşmadıkları bu olağanüstü dönemde önemli çıkarımlar yaparak, süreçle ilgili belirsizliklere bağlı kalmadan yoluna devam ediyor.

Şeffaflığı koruyup müşteri ile aktif iletişim kurmanın öneminin farkında olması gereken şirketler, dijital ortamda güven sağlamaları gerekiyor. Bazı tedarikçilerinin, şartlar nedeniyle ürünleri tedarik edememesi durumda sorun yaşamamak için işbirliği yaptıkları tedarikçi sayılarını artırarak önlem almaları gerekiyor. Arıca web sitelerinin optimum kapasitede çalıştığından emin olmaları, teslimat konusunda ise yeterli esneklikleri sağlamaları gerekiyor.

Bu Süreç Sonunda Yeni Alışveriş Alışkanlıklarımız Devam Edecek

Özellikle bu zorlu dönemin, alınan tedbirlerin devam ettirilmesi ve gerekli sabrın gösterilmesiyle atlatılacağının bilinmesi gerekiyor. Bu sebeple sakin kalıp kriz yönetimini duyarlılıkla yönetmek en doğrusu olacaktır. Daha önce hayatında internetten hiç alışveriş yapmamış tüketicilerin bile ihtiyaçlarını online kanallardan gidermeye başladığı bu dönemde kazanılan yeni alışkanlıklar, bu zorlu sürecin bitmesiyle de devam edecek. O yüzden e-ticaret sektörü unsurlarının bu farkındalıkla harekete geçmeleri gerekiyor.