BLOG
instagram instagram linkedin www.diverseffect.com
Diverseffect
Sosyal Medya

“Mikro Fenomenler” Daha Çok Etkileşime Sahip

Geçtiğimiz yıllarda influencer marketing yani fenomen iletişimi hedef kitlenize ulaşmanın uygun maliyetli bir yoluydu. Fakat reklamveren işletmeler arttıkça, kanaat önderleri gönderilerinde markalardan bahsetmek için daha yüksek ücretler almaya başladılar. Dolayısıyla fiyatlar aniden yükseldi. Görünen o ki yükselmeye de devam edecek.

Yapılan bir araştırmaya göre bir kanaat önderinin yaptığı iş başına kazandığı ücret ortalaması 1000 TL. Bu rakam 100 bin takipçinin üzerinde hesaplara sahip kanaat önderleri için tek bir gönderi başına 2500 TL’ye kadar uzanıyor. Ücretler sadece takipçi oranına göre değil aynı zamanda içerik üretilen alana göre de değişiyor. Örneğin Modellik, Fotoğrafçılık ya da Yemek Endüstrisi alanındakiler Lifestyle ya da müzik alanındakilerden iki kat daha fazla kazanabiliyorlar. Tabi ki alanlardaki bu fark takipçi rakamlarına da yansıyor. Müzik endüstrisinde kanaat önderi olmak için 26.403 takipçiniz olması yeterliyken Modellik, Fitness ve Evcil Hayvan endüstrisi için 100.000 takipçiyi geçmiş olmanız gerekiyor.

Yine de pazarlama uzmanları strateilerinin KPI’larına göre düzenlemeli. Eğer hedef ürün ya da hizmet teşhiri ise, evet, pazarlama departmanları bu kanaat önderlerini kaç takipçisi olduğuna bakacaktır. Fakat eğer arzu edilen şey etkileşim ise mikro fenomen olarak adlandırılan daha küçük takipçi rakamlarına sahip ancak takipçileriyle sağlam bağlar kurmuş olan hesap sahipleriyle çalışmalılar. Fenomen iletişimini bir göle attığınız bir taş gibi düşünün. Eğer büyük bir taş atarsanız (büyük bir fenomen – büyük bir ücret) tek bir çevrede büyük bir sıçrama ve tek bir dalga yaratırsınız. Fakat eğer bir çok küçük taş atarsanız bir çok sıçrama ve dalga elde edersiniz. bazıları üst üste binecektir ancak dalga etkisi daha büyük bir alanı kaplar. Bizler aynı zamanda fenomen kampanyaları konusunda insanların daha şüpheci olduğu bir dönemdeyiz. Yani eğer birini fotoğraflarını sevdiğiniz için Instagram’da takip ediyorsanız, bir ürünü öne çıkarmak için para aldıklarını bilmiyorsunuzdur yani size doğal gelir.”